Softball

25-Sep    Savannah    Savannah    JV/V    4:30
26-Sep    Mid Buchanan      Mid Buchanan    JV/V    4:30
28-Sep    Lathrop    Lathrop    JV/V    4:30
4-Oct    SB District Start    Maysville    V    TBA
8-Oct    SB District End    Maysville    V    TBA

Football

25-Sep    Hamilton    West Platte    JV    5:00
29-Sep    Mid Buch(homecom.)    West Platte    Varsity    7:00
2-Oct    Mid Buchanan    West Platte    JV    5:00
6-Oct    Plattsburg    Plattsburg    Varsity    7:00
9-Oct    Plattsburg    Plattsburg    JV    5:00
13-Oct    Lawson    Lawson    Varsity    7:00
16-Oct    Lawson    Lawson    JV    5:00
10/20    District Playoffs    TBA    Varsity    7:00
27-Oct    District Semis    TBA    Varsity    7:00
3-Nov    District Finals    TBA    Varsity    7:00
10-Nov    Quarterfinals    TBA    Varsity    7:00

Volleyball

26-Sep    Bishop LeBlond      Bishop LeBlond    9/JV/V    5:00
28-Sep    Plattsburg     Plattsburg    JV/V    5:00
2-Oct    N Platte/ Maranatha    West Platte    JV/V    5:00
3-Oct    Penney    Penney    JV/V    5:00
5-Oct    Lawson    West Platte    JV/V    5:00
7-Oct    Lutheran JV tourn.    KC    JV     9:00
10-Oct    North Platte     West Platte    JV/V    5:00
16-Oct    Start of VB Districts            
19-Oct    End of VB Districts            

Cross Country

28-Sep    Horton Invitational    Horton, KS    JV/V    4:00
3-Oct    Mound City Inv.    Mound City    JV/V    4:00
7-Oct    Kearney Invitational    Jesse James Park    JV/V    9:00
14-Oct    West Platte Invit    Platte Ridge Park    JV/V    9:00
18-Oct    Richmond Invitational    Richmond    JV/V    4:00
28-Oct    District CC Meet    TBA    Varsity    11:00
4-Nov    State CC Meet    Jefferson City    Varsity    10:00

Fall Junior High Sports            

25-Sep    Mid Buchanan    Mid Buchanan    7/8 VB    4:30
26-Sep    Lawson (A teams)    West Platte    7/8 VB    4:30
28-Sep    North Platte    West Platte    7/8 VB    4:30
28-Sep    Plattsburg    West Platte    7/8 FB    5:00
5-Oct    Lathrop    West Platte    7/8 FB    5:00
5-Oct    Plattsburg    West Platte    7/8 VB    4:30
10-Oct    East Buchanan    East Buchanan    7/8 VB    4:30
10-Oct    "
Penney"    "
Penney"    7/8 FB    5:00
12-Oct    Lathrop    Lathrop    7/8 VB    4:30



Cross Country Runners Finish Strong at Smithville

West Platte Fall Sports 2017

    It was a warm and windy day September day as the West Platte Blue Jays traveled to Smithville Lake for the annual Smithville Invitational CC meet.  While the individual times were not very exciting, the overall placing and team score for the boys team was very encouraging.
With the Jays again running against a large number of class 2 and 3 schools, the boys team was able to put together a solid enough performance to finish in third place overall.  They defeated 11 other schools and trailed only Smithville and Liberty North in the final standings.  
Max Davies led the Jays with a 2nd place finish in a time of 18:18.  Phillip Pattison and Andy Cicha ran 2nd and 3rd for the Jays, finishing 14th and 17th respectively.  
Justin Howard and Drake Stelljes were the 4th and 5th runners for the Jays finishing in 48th and 60th place.  These two runners were the key to the Jays success as they dropped their place finishes by almost 20 apiece over their run last Thursday at Platte County.
 Zac Howerton and  Matik Heskin ran well also, finishing very close to Drake in the standings.  Coy Taylor ran in the JV race and finished 53rd out of over 125 runners.

For the Lady Jays, Lexi Elmore ran another solid race finishing in 5th place behind runners from Smithville, Lawson, and Liberty North.  
Sophia Rush continued her excellent rookie season finishing in the 12th spot out of 66 participants running behind 10 class 3-4 runners.  
The top 20 runners in both races received medals and the 5 medals picked up by West Platte runners this time were the most since at least 2012.  

The Jays next race is at Horton on Sept 28th.

For all of our sports stories in full, please see this week's print and/or e-edition of the Weston Chronicle

Sports